Powszechna Nauka Pływania "Umiem pływać"
Cele, które założone zostały przez organizatorów na początku realizacji programu to:
- nabycie podstawowych umiejętności pływania poprzez obcowanie z wodą,
- upowszechnianie aktywności fizycznej,
- poprawa stanu zdrowia dzieci poprzez eliminowanie i przeciwdziałanie powstawaniu wad postawy,
- wyrobienie u dzieci świadomości dotyczącej zdrowego stylu życia,
- systematyczne uczestnictwo w zajęciach staje się alternatywą dla patologii społecznych i zdrowotnych,
- wyrównywanie szans poprzez równy dostęp do specjalistycznych zajęć, obiektów i sprzętu,
- nabycie podstawowych zachowań w akwenach wodnych oraz sytuacjach zagrażających zdrowiu u życiu,
- promowanie wolontariatu w sporcie.
Uczestnicy programu wykazywali się dużym zaangażowaniem w nabywanie umiejętności pływania. Nie stwarzali problemów zarówno w wodzie, jak i nad wodą. Organizatorzy wyrażają opinię, że po pierwszym etapie zajęć cele zostały osiągnięte. Realizowany program na terenie województwa lubelskiego, powiatów chełmskiego i krasnostawskiego w pełni spełnia założenia.
Zajęcia powszechnej nauki pływania dla dzieci klas I - III szkół podstawowych prowadzone były zgodnie z przyjętym harmonogramem. I etap zajęć rozpoczął się 01 lutego i trwał do 30 czerwca 2016r. W każdej z 18 grup ćwiczebnych, 15 - sto osobowych zajęcia prowadzone były przez 2 wykwalifikowanych instruktorów pływania pod czujnym okiem ratownika zatrudnionego przez wynajmującego obiekt. W omawianym okresie zajęcia prowadzono z częstotliwością 2 godzin tygodniowo dla każdego z uczestników. Dla wszystkich grup organizatorzy zabezpieczyli przejazd na zajęcia i odwóz po ich zakończeniu.
Zajęcia prowadzone były na pływalniach przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 8 w Chełmie i pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krasnymstawie, które były wynajmowane na potrzeby realizacji zadania. W realizację zadania zaangażowani zostali wolontariusze, którzy pomagali opiekunom podczas przejazdu i w przygotowaniu dzieci do zajęć oraz pomagali instruktorom przy pokazach ratownictwa wodnego i podczas zajęć. Stowarzyszenie swoich wolontariuszy pozyskuje poprzez stałą współpracę z uczelniami wyższymi, szkołami średnimi oraz prowadzony nabór podczas imprez.