Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Joga

Dodano .

Joga jest idealną formą ruchu dla seniorów. Statyczne asany rozciągające mięśnie i stawy, uważność na oddech pozwalają doświadczyć dobroczynnego ruchu i zmierzyć się ze swoimi ograniczeniami.

Im starsi jesteśmy, tym bardziej kruche i podatne na kontuzje staje się nasze ciało. W reakcji na proces starzenia się większość ludzi ogranicza poziom aktywności fizycznej - tym samym wpadając w błędne koło: słaby organizm - brak ruchu - słabszy organizm - itd... Jak wyrwać się z tego cyklu?

Odpowiedź jest banalnie prosta: zacząć ćwiczyć! Sęk jednak w tym, że nie każdy typ wysiłku jest dla osób starszych odpowiedni (np. wysłanie nieprzygotowanej kondycyjnie osoby starszej na narty zjazdowe prawdopodobnie skończy się kontuzją) i nie wszystkie ćwiczenia równie szybko przełożą się na samopoczucie seniorów. Warunki, jakie powinny być spełnione przez program treningowy dla osób powyżej 55 roku życia to przede wszystkim: angażowanie wielu partii ciała, unikanie gwałtownych obciążeń, możliwość łatwej modyfikacji tempa ćwiczeń. Wszystkie te czynniki doskonale łączą się w jodze. Badania statystyczne dowodzą, że trening jogi szczególnie korzystnie wpływa na 3 sfery, z którymi osoby starsze miewają problemy: na zaburzenia snu (trudności z zasypianiem i wczesne budzenie się), problemy z równowagą oraz obniżenie nastroju (większość osób deklaruje, że joga poprawia ich samopoczucie psychiczne!). Niektóre asany (tadasana, dandasana) świetnie korygują nawyk garbienia się. Ćwiczenia dla seniorów mają bardzo praktyczny wymiar: zawiązanie butów już nie jest takim problemem, chód robi się lżejszy, sen spokojniejszy. A więc spokojna, zrównoważona aktywność pozwala utrzymać ciało i psychikę w doskonałej kondycji. Joga jako alternatywa - niedołężność lub choroba, czy dobre samopoczucie, świadomość nowych możliwości i  dostrzeżenie potencjału w każdym niezależnie od wieku.

Nie oznacza to jednak, że wystarczy wybrać się do dowolnej szkoły jogi na pierwsze lepsze zajęcia. Praktyka asan odpowiednia dla osób starszych musi zaspokajać ich potrzeby. Dlatego należy znaleźć zajęcia, gdzie prowadzący jest zainteresowany problemami zdrowotnymi uczestników i potrafi dostosować do nich program zajęć. Ten warunek najlepiej spełniają nasze grupy, gdzie przejścia między asanami nie są zbyt szybkie, czas trwania w pozycjach nie jest zbyt długi, a ćwiczenia zawierają asan wzmacniające kostki, biodra i kręgosłup nie obciążając zbytnio nadgarstków.

Boli Cię głowa, kręgosłup, stawy? - Nie możesz zasnąć wieczorem i po przebudzeniu w nocy? - Trudno ci wstać z fotela? - Masz latające myśli? Czy uważasz, że są to atrybuty starości i trzeba się z tym pogodzić? Jeżeli tak myślisz to jesteś w błędzie, bo na te dolegliwości jest recepta: uprawiać jogę.

 

  • Nordic Walking

    Ciekawa i przyjemna formą odpoczynku, polegającą na marszu ze specjalnie do tego przystosowanymi kijami.…

  • Aqua Fitness

    Nowoczesna, bezpieczna i przyjemna forma ćwiczeń ruchowych w wodzie ciesząca się coraz większym uznaniem…

  • Joga

    Idealna dla seniorów forma ruchu zawierająca statyczne asany rozciągające mięśnie i stawy…

chelmministermarszalkfederacjaczwartkitafisa'zgtkkfpowiatmosirmpecmpgkprrosclip,